Mirosław Araszewski

Urodził się w 1941 roku w Baranowiczach. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie – kierunek fotografia, a także absolwentem łódzkiej Filmówki, dyplom w 1973 roku. Do 1985 roku nauczyciel akademicki w PWSFTviT. Równolegle był związany z realizacją filmową jako fotosista, drugi operator oraz jako samodzielny operator przy filmach dla wytwórni Semafor, Oświatówki, telewizji. W latach 1998 -2002 prowadził zajęcia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wyższym Studium Fotografii, a także w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu.
Od roku 1975 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików – legitymacja 429. Doktor habilitowany, profesor n/z Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Był prorektorem WSSiP w latach 2000 – 2012. Jest kierownikiem Katedry Fotografii. Prowadzi Pracownię Fotografii Kreacyjnej i Artystycznej. W pracy zawodowej specjalizował się w fotografii użytkowej w dziedzinach: reklama, moda, przemysł. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Oprócz dydaktyki jest organizatorem plenerów i wystaw prac studentów, realizuje także projekty własnych wystaw.

Maya Art

Maya Art urodziła się w Łodzi w 1983. Jako dziecko wyjechała do Włoch.
Tam ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wenecji oraz podyplomowe studia fotografii profesjonalnej IED także w Wenecji.
Pierwszy raz zaprezentowała swoje prace podczas 51. Biennale d’Arte w Wenecji w 2005 roku. W 2010 wzięła udział w warsztatach Art on Art organizowanych przez Szkołę SVA Institute z Nowego Jorku.
W następnym roku przeprowadziła się do Londynu. W 2013 została zaproszona do udziału
w zbiorowej wystawie, której kuratorem był Franco B.
W sumie wzięła udział w około 14 wystawach zbiorowych.
W 2015 roku odbyła szereg podróży po Ameryce Południowej, które zaowocowały dwiema indywidualnymi wystawami: w Bogocie i w Cartagenie w Kolumbii zrealizowanymi
w ramach projektu Oxytocin.
Maya Art jest aktywna zarówno w świecie profesjonalnej fotografii komercyjnej, jak
i fotografii artystycznej.

Michał Brzozowski

(1963, Łódź), grafik, księgarz i wydawca, poeta, muzyk.
Od 1993 roku zajmuje się grafiką wydawniczą (w sumie projekty kilkuset okładek dla największych polskich wydawców, do książek i płyt).

Z księgarstwem związany od 1985 roku. W latach 1990-2016 prowadził łódzkie księgarnie i klubokawiarnie: Ethos, Litera, Mała litera, Mała litera/art,
ZETcafe/bouquiniste, Park Media Outlet i wydawnictwo mała litera/studio.

W latach 2004-2010 członek Rady Polskiej Izby Książki.
Pomysłodawca i organizator realizowanej od marca 2004 roku ogólnopolskiej akcji „Apetyt na czytanie”.
Prezes założonej w 2007 roku fundacji Biblioteka Babel.

W 2011 roku ukazała się płyta z jego utworami – „Sleepy forest”, a w 2016 druga – „Sleepy garden”.
Opublikował tomy wierszy: „Kefas” (Pusty Obłok), „Kain”, „Jutrznia” (Cyklady) i „Kuszenie” (Muza).

Andrzej Gieraga

Urodzony 1934 w Śliwnikach, woj. łódzkie. W latach 1965-1970 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 1971 r. Pracownik dydaktyczny PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi (1971-2005); prorektor ds. nauczania w tej uczelni (1987-1990). W roku 1990 uzyskał tytuł profesora, w 1992 profesora zwyczajnego. Kierownik Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego w latach 1990-2005. Od 1994 do 2014 w Katedrze Wychowania Plastycznego, potem Wydziału Sztuki, Politechniki Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny) na stanowisku profesora zwyczajnego; kierownik Katedry Malarstwa i Rysunku. Aktualnie pracuje w Akademii Humanistyczno -Ekonomicznej w Łodzi. Autor 70 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą.

Barbara Hanuszkiewicz

BARBARA HANUSZKIEWICZ – łodzianka, profesor Akademii Sztuk Pieknych w Łodzi,
gdzie prowadzi Pracownie Projektowania Ubioru.
Projektant ubioru, autorka wystaw prezentujących tkaniny unikatowe typu quilt.
Tworzy w róznych dyscyplinach: fotografia, obiekty, działania typu performance, collage.
Przez czternascie lat była organizatorem i rezyserem pokazów GALA DYPLOMOWA,
promujacych absolwentów Katedry Ubioru ASP w Łodzi.
Autorka ksiazki „Białe Słonie”, bedacej sentymentalnym quiltem wierszy, opowiadan
i miniatur poetyckich. Druga książka „Pocztówki z Peru” jest dziennikiem podróży,
w formie prywatnej korespondencji.
Pasją Barbary Hanuszkiewicz są podróże, projektowanie ogrodów, smażenie konfitur,
robienie nalewek i uprawa dyni.
Dwa najbardziej ulubione miejsca na ziemi to Mazury i Meksyk.
Od 2012 r. prowadzi na Mazurach Galerie Plenerowa ROWER NIEBIESKI,
prezentując w mazurskim pejzażu prace swoje i zaprzyjaźnionych artystów.

Bartek Jarmoliński

Ur.1975, ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, dyplom w 2001 r.
Obecnie jest doktorantem w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Zajmuje się malarstwem,
fotografią, rysunkiem, performance. Ma w swym dorobku 30 wystaw indywidualnych i udział w
kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach BWA
Galerii Bielskiej, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Fundacji Ateneum w Warszawie,
Kolekcji Hestii w Sopocie, Muzeum Regionalnym w Brzezinach. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Piotr Karczewski

Urodzony w 1964 r. w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). W roku 1989 uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Grafiki Reklamowej i Propagandowej prowadzonej przez Prof. Bogusława Balickiego oraz w Pracowni Malarstwa Prof. Andrzeja Gieragi.
Od ukończenia uczelni zajmuje się głównie twórczością w zakresie projektowania graficznego. Od roku 1997 jest zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W latach 1997–2010 pełnił funkcję asystenta w Pracowni Projektowania Opakowań a następnie Pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu, prowadzonych przez Prof. Sławomira Iwańskiego. W 2001 r. uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie sztuk pięknych a w 2008 roku tytuł doktora habilitowanego.
Od października 2010 r. zatrudniony jest na stanowisku kierownika w Pracowni Projektowania Informacji Wizualnej w Katedrze Projektowania Graficznego ASP w Łodzi. W 2010 roku decyzją Rady Wydziału Grafiki i Malarstwa oraz Senatu ASP otrzymał stanowisko profesora. Studenci i Absolwenci Pracowni Projektowania Informacji Wizualnej prowadzonej pod jego kierunkiem, są laureatami wielu znaczących nagród i wyróżnień w prestiżowych imprezach artystycznych przeznaczonych dla młodych twórców o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Między innymi: Agrafa, Graduation Project, Prime Time…
Na swoim koncie ma udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą.
W swoim dorobku posiada projekty i realizacje graficzne książek, plakatów, folderów, wydawnictw prasowych i teatralnych oraz projekty identyfikacji wizualnych.
W wystawie prezentowane są wybrane plakaty z lat 2009–2015, projektowane m.in. dla: Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Polskiego Bielsko-Biała, Teatru Pinokio w Łodzi, ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Małgorzata Kojder

Małgorzata Dobrzyniecka – Kojder prof. ASP w Łodzi
Urodzona w 1963 r.
Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej prof. Krystyny Górskiej oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Andrzeja Gieragi w PWSSP w Łodzi.
Prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
W latach 1995 – 2005 kurator Galerii 261 w ASP w Łodzi.
W latach 2000 2006 kurator Galerii „Krótko i Węzłowato…” na Politechnice Łódzkiej.
Kurator i organizator plenerów i wystaw zbiorowych;
Udział w ponad 160 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.
Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

Prace w zbiorach: Muzeum Mondriauhansn Amersfoort – Holandia;
Galeria Pirschke – Kolonia, Niemcy; Muzeum w Lubaczowie; Muzeum Umeni w Olomoucu – Czechy; Muzeum w Beratshausen – Niemcy

Janusz Moniatowicz

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Akademii Filmowej FAMU w Pradze, Wydział Fotografii Artystycznej u prof. Jana Šmoka. Tematem jego pracy magisterskiej była historia polskiej fotografii lwowskiej. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz współautor kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach i wystawach w kraju i zagranicą. Odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Od stycznia 2007 r. kieruje Oddziałem Karkonoskim Związku Polskich Artystów Fotografików w Jeleniej Górze.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in.: Victoria and Albert Museum w Londynie (Wielka Brytania), UMPRUM Muzeum w Pradze (Czechy), Muzeum Spiskie w Lewoczy (Słowacja), Galeria Artystów w Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, BWA w Jeleniej Górze oraz w licznych  kolekcjach prywatnych.

Jest autorem i współautorem szeregu albumów i publikacji fotograficznych.

Kontakt: Janusz Moniatowicz e-mail: wielkakamera@wp.pl mobil: +48 888 550 505

 

Anna Piechura

Studentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Używa malarstwa jako leku na ciężkie chwile i do przekazywania odbiorcom „miłego dżunglowego klimatu”.Lubi czerpać inspiracje ze swoich rozmaitych stanów emocjonalnych, choć jak twierdzi, nie
zawsze się da. Na artystyczną ścieżkę wkroczyła w wieku piętnastu lat, kiedy wybrała liceum plastyczne jako dalszy rozwój swej edukacji i zapragnęła być jedną z dziewczyn noszących długie, kolorowe spódnice.
Dobór tematyki w jej obrazach oczywiście nie jest przypadkowy. Jego geneza pochodzi stąd, iż zbyt dużo jest niemiłych rzeczy w życiu, żeby dodatkowo zarażać nimi malarstwo. Dlatego też, kiedy autorka ma szansę wykreować kawałek swojego świata chodzi tylko o to żeby był on jak najmilszy i przynajmniej na chwilę pomagał zapomnieć o stresach.

Wiesław Przyłuski

Urodził się w Łodzi w roku 1959. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa na PWSSP im. W. Strzemińskiego
w Łodzi.
Dyplom otrzymał w roku 1986. W roku 1994 rozpoczął pracę w PWSSP w Łodzi w Pracowni Wklęsłodruku
prof. Andrzeja Kabały na Wydziale Grafiki i Malarstwa.
W roku 2002 na podstawie cyklu graficznego Mythos i rozprawy teoretycznej z zakresu grafiki warsztatowej
uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Obecnie wykłada rzeźbę na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych
ASP w Łodzi. Za twórczość graficzną i rzeźbiarską w 1997 roku został uhonorowany Nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka.

Milena Romanowska

Studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w latach 1984-1990. Dyplom w zakresie malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kudukisa i tkaniny unikatowej w pracowni prof. Aleksandry Mańczak w 1990 r.
W 1993 r. przebywała w Paryżu na stypendium twórczym przyznanym przez Fundację Kultury Niezależnej.
W latach 1990-1995 współpracowała jako krytyk sztuki z redakcją Gazety Wyborczej i Tygla Kultury.
W 2009 uzyskała tytuł doktora w dziedzinie malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Od 2010 r. prowadzi pracownię malarstwa na Kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się także projektowaniem aranżacji wystawienniczych w przestrzeni publicznej i grafiką projektową. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych.

Magdalena Samborska

Magdalena Samborska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Jej działalność artystyczna wyrasta z relacji zachodzących między sztuką czystą a użytkową, modą a feminizmem. Realizuje obiekty z pogranicza ubioru i rzeźby, fotografie, filmy, kolaże. Artystka odwołując się do współczesnej filozofii, psychologii, historii sztuki i historii ubioru, a także otaczającej nas ikono sfery buduje wielowarstwowy układ asocjacji i odniesień.
W 1998 i 2008 roku była stypendystką Ministerstwa kultury i Sztuki. W 2013 roku otrzymała Grand Prix na II Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim.

Barbara Stępińska

Studia w PWSSP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Malarstwa i Grafiki.
Kierunek Projektowania Graficznego, w Pracowni Malarstwa doc. Jerzego Kudukisa,
Pracowni Projektowania Opakowań prof. Stefana Krygiera.
Dyplom w Pracowni Propagandy Wizualnej doc. B. Balickiego
oraz Pracowni Fotografii i Filmu doc. Ireneusza Pierzgalskiego.
Zajmuje się grafiką, malarstwem, fotografią i projektowaniem graficznym.

Aleksandra Tyszkowska

Urodzona w 1990 r. w Krakowie. Absolwentka Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu – kierunek
tkanina artystyczna w pracowni prowadzonej przez Ewę i Włodzimierza Dominiaków.
Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale
Tkaniny i Ubioru, w pracowni Tkaniny Eksperymentalnej dr hab. Lidii Choczaj oraz pracowni Kostiumu
Scenicznego dr Izabeli Stronias. Laureatka XXXIII Konkursu im. W. Strzemińskiego „Sztuki Piękne”.
Autorka kostiumów do filmów fabularnych, etiud i spektakli. Jej prace można zobaczyć w Poleskim
Ośrodku Sztuki, Ośrodku Propagandy Sztuki, Muzeum Etnograficznym we Lwowie, Teatrze Nowym
im. K. Dejmka, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych,
Muzeum im. S. Fischera w Bochni.